Що таке теплові мости?
Тепловий міст (його ще називають тепловим мостом) - це будівельний бар'єрний елемент із значно більшою теплопровідністю, ніж сусідні елементи. Тому, коли є різниця температур всередині і зовні будівлі, відбувається точкове або лінійне охолодження перегородки. Такі витоки викликають неконтрольований витік тепла. При перевищенні температури точки роси для заданого тиску водяної пари, наприклад, при дуже низькій температурі поза стінами, стіна може намокнути і можуть виникнути інші механічні пошкодження.
Ми розділяємо теплові мости на:
• лінійні - з’являються за відсутності, розриву або зміни товщини теплоізоляційного шару, вони характеризуються постійним перетином по певній довжині, де є двовимірний тепловий потік (позначається як 2D); можуть виникати на рівні вінків зовнішніх стін, косяків віконних та дверних перегородок, залізобетонних стовпів;
• точка - виникають у тому місці, коли теплоізоляційний шар зовнішньої стінки проникає через з'єднувач, що характеризується високою теплопровідністю; у цьому випадку ми маємо справу з тривимірним тепловим потоком (позначеним як 3D); точкові теплові мости є, наприклад, анкерами в стінках діафрагми.
Типи теплових мостів
Матеріал - з'являються там, де матеріали з різною теплопровідністю стикаються. Вони виникають там, де відбулося повне або часткове проникнення в обшивку будівлі матеріалами з різним коефіцієнтом теплопровідності або в місці, де змінилася товщина шарів матеріалу. Цей тип теплових мостів зустрічається майже на всіх з'єднаннях конструктивних елементів будівельної конструкції, оскільки стикові елементи зазвичай виготовляються з різних матеріалів. Буває, що вони відбуваються одночасно з геометричними тепловими мостами.
Геометричні - утворюються в конструктивних елементах внаслідок зміни їх геометрії, особливо в кутах і карнизах, виготовлених з того ж матеріалу, що, наприклад, фасади.
Конвекція - вони утворюються в місцях, де витоки знижують температуру конструктивного елемента.
Причини теплових мостів
Тепловий міст формується з різних причин. Проблема може виникнути як на етапах проектування, так і при виконанні. Детальні конструкції рідко містять креслення деталей, особливо тих, що ілюструють правильне виконання ізоляції у місцях, що зазнають втрат тепла. Буває також, що деталі погано розроблені або не містять детальної інформації про тип та різноманітність теплоізоляційного матеріалу. Помилки в проектуванні можуть також впливати на: форму та орієнтацію корпусу будівлі або на розташування та розмір вікон. Найбільш загрозливі теплові мости - це будівельні вузли, в яких з'єднуються різні елементи зовнішніх перегородок будівлі (з'єднання: дах і зовнішні стіни, балкон зі стелею, підвальні стіни) і стельові вінки над підвалом, вікнами, вінками та перемичками).
Місця виникнення та методи профілактики:
• місця кріплення віконних, дверних та перекриттів - щоб уникнути теплових мостів у цих місцях, переконайтесь, що вони належним чином закріплені по всьому периметру та належним чином утеплені перемички та встановлені зовнішні компоненти, такі як підвіконня. Залежно від конструкції зовнішньої перегородки, застосовуйте відповідну техніку встановлення столярних виробів (збірка посередині товщини стіни, ближче до зовнішнього краю стіни або встановлення в ізоляційний шар);
• будівельні куточки, вінки - якщо вони погано утеплені, вони сприяють інтенсивному виходу тепла. Що стосується одношарових стін, поверхню вінка слід перемістити назад відносно лицьової стіни, щоб можна було використовувати відповідну товщину ізоляції. Ще одне рішення - використовувати готові елементи з ізоляцією всередині або збірні елементи, виготовлені з тих же матеріалів, що і стіна. Розглядаючи вінок у тришаровій стіні, він повинен спиратися на внутрішній шар стіни і утеплюватися підтримуючим шаром;
• з'єднання конструктивних елементів будинків - пам’ятайте, що правильно утеплити стіни підвалу (по всій висоті або хоча б до рівня глибини промерзання ґрунту на даній ділянці - від 0,8 до 1,2 м) та утеплення стельового обідка;
• балкони - це зони, де найчастіше трапляються теплові мости. Балкон - це прибудова стелі будівлі, де переривається безперервність теплоізоляції. Вплив отриманого теплового мосту можна звести до мінімуму за рахунок використання відповідної теплоізоляції або будівельного рішення (спеціальні балконні з'єднувачі або балконна конструкція, конструкція яких базується на стовпах і закріплюється точково на будівельній конструкції).